Leczenie narkomanii
Uzależnienie od kokainy jest skomplikowanym problemem zdrowotnym, które zagraża zarówno fizycznemu, jak i psychicznemu zdrowiu osoby uzależnionej. Proces leczenia tego typu uzależnienia jest długotrwały i wymaga wielowątkowego podejścia, uwzględniającego zarówno leczenie farmakologiczne, jak i psychoterapeutyczne. Prezentowany artykuł ma na celu dostarczenie rzetelnej wiedzy na temat metod leczenia uzależnienia od kokainy, zarówno dla osób zmagających się z tym problemem, jak i ich bliskich.

Diagnoza

Potwierdzenie diagnozy uzależnienia od kokainy jest kluczowym etapem na drodze do wdrożenia skutecznego leczenia. Diagnoza obejmuje zarówno badania fizyczne, mające na celu określenie skutków zażywania substancji na organizm, jak i ocenę psychiczną, która ma na celu zidentyfikowanie ewentualnych schorzeń współwystępujących, takich jak depresja czy lęk.  Diagnoza uzależnienia od kokainy często jest trudna, ponieważ pacjenci niechętnie przyznają się do zażywania narkotyków z obawy przed społecznym piętnem. W tym miejscu szczególnie ważna jest wiedza, wyrozumiałość i profesjonalizm personelu medycznego, który powinien zapewnić pacjentowi poczucie bezpieczeństwa i zaufania.

Leczenie farmakologiczne

Na tę chwilę nie ma specyficznych leków w pełni skutecznych w leczeniu uzależnienia od kokainy. Niemniej jednak, pewne leki mogą wspomagać ten proces, zapewniając ulgę w objawach odstawiennych i stabilizacji emocjonalnej pacjenta.  Najczęściej stosowane to leki z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny, noradrenaliny oraz dopaminy. Są to m.in. leki antydepresyjne, które pomagają w regulacji nastroju i zredukowaniu lęków towarzyszących odstawieniu narkotyku. W niektórych przypadkach lekarze mogą zastosować leki przeciwdrgawkowe lub neuroleptyki. Wybór leku zawsze powinien być indywidualny i zależny od stanu zdrowia pacjenta, jak również od obecności ewentualnych schorzeń współistniejących.

Psychoterapia

Leczenie farmakologiczne powinno zawsze iść w parze z terapią psychologiczną, która pomaga pacjentom zrozumieć przyczyny swojego uzależnienia i nauczyć się nowych, zdrowych sposobów radzenia sobie ze stresem.  Terapia motywacyjna to jedna z najważniejszych form psychoterapii stosowanych w leczeniu uzależnień. Jest to krótkoterminowe podejście, które pomaga pacjentom w zrozumieniu korzyści z rezygnacji z używania narkotyków i motywuje ich do zmiany. Z kolei terapia behawioralna pozwala na identyfikację i przeciwdziałanie zachowaniom sprzyjającym relapsom, pomagając pacjentom w zmianie szkodliwych wzorców zachowania.

Wsparcie społeczne i poza leczeniem

Wsparcie społeczne i pomoc poza formalnym leczeniem są kluczowe dla długotrwałej trwałości i sukcesu terapii. Grupy wsparcia, takie jak Anonimowi Narkomani, mogą pomóc uzależnionym osobom utrzymać trwałość i uniknąć nawrotu po zakończeniu formalnego leczenia. Powszechnie jest uważane, że rodzina i przyjaciele mogą odegrać kluczową rolę w radzeniu sobie z uzależnieniem, zarówno na etapie leczenia, jak i po nim. Wsparcie bliskich, którzy rozumieją trudności związane z uzależnieniem i potrafią dać emocjonalne wsparcie jest nieocenione.

O Nas

Naszą misją jest pomóc Ci w walce z nałogiem. Nie wahaj się, skontaktuj się z nami.

Kontakt

Centrum Terapii KRAJNA
ul Wojska Polskiego 10
89-400 Sępólno Krajeńskie
tel. 531 432 011
e – mail: info@centrumkrajna.pl

 

Ośrodek KRAJNA

ul. Leśna 1
89-400 Sępólno Krajeńskie
tel. 52 389 41 00